RSS Feed     Twitter     Facebook

Podatki i ubezpieczenia społeczne w Holandii

Rozmiar czcionki:
Podatki i ubezpieczenia społeczne w Holandii

W Holandii każdy pracownik legalnie zatrudniony ma obowiązek płacić podatki. Wyróżnić możemy podatek dochodowy oraz podatek od wynagrodzeń, który w sobie zawiera składkę na ubezpieczenie.

Podatki w Holandii

W Holandii każda osoba podejmująca pracę musi wystąpić o nadanie numer BNS czyli identyfikacji ubezpieczeniowej i podatkowej do miejscowego Urzędu Skarbowego. Obowiązkiem pracodawcy, gdy jesteśmy już zatrudnieni jest odprowadzanie podatku dochodowego od kwoty comiesięcznej pensji brutto. Wysokość podatku w Holandii w danym roku zależy od wysokości gratyfikacji. Dla osób od 65 roku życia podstawowe progi podatkowe kształtują się następująco:
- do 17.319 euro to 33,65%,
- od 17.320 do 31.122 euro to 41,40%,
- od 31.123 do 53.064 euro to 42,00%,
- od 53.065 euro to 52,00%.

W obowiązku podatnika jest coroczne złożenie zeznania podatkowego. Zaznaczyć należy, iż w Holandii istnieje rozbudowany system ulg podatkowych:
- ogólna ulga podatkowa,
- ulga na podstawie dochodów,
- ulga na dzieci mieszkające u rodziców,
- ulga dla rodzica samotnie wychowującego dziecko,
- ulga dla rodziców.

Osoby, które wykorzystały ulgi (zwłaszcza w dwóch pierwszych progach podatkowych), a mają małe dochody mogą być zwolnione z podatku.

Składki na ubezpieczenie

Na rzecz podstawowego świadczenia emerytalnego (AOW) każdy pracodawca powinien odprowadzić składki ubezpieczeniowe na wypadek bezrobocia, na wypadek niezdolności do pracy oraz składek na ubezpieczenie chorobowe. W Holandii pracodawca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. Każda osoba zameldowana w Holandii ma obowiązek sama opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. W zależności od zakresu ubezpieczenia i od ubezpieczyciela kwota jaką musimy wydać na to ubezpieczenie to około 80 – 120 euro miesięcznie. Z bezpłatnych usług medycznych nie będziemy mieli prawa do korzystania, jeśli nie opłacimy takiej składki.

Podsumowując, Holandia to kraj, który zapewnia cudzoziemcom uczciwy i atrakcyjny rynek pracy, ale my musimy też pamiętać o przestrzeganiu prawa i spełnianiu wymaganych procedur.

Be the first to like.

Skomentuj artykuł

Musisz być zalogowany aby komentować.