RSS Feed     Twitter     Facebook

Zasiłek chorobowy w Holandii

Rozmiar czcionki:
Zasiłek chorobowy w Holandii

Zasiłek chorobowy w Holandii może otrzymać pracownik zatrudniony na stałe lub pracownik tymczasowy. Prawo do zasiłku chorobowego nabywa osoba, która jest zatrudniona (lub była zatrudniona w ostatnim czasie) i ma poniżej 65 lat.

Komu należy się zasiłek?

Prawo do zasiłku chorobowego ma m.in.
- pracownik tymczasowy bez stałej umowy z agencją pracy,
- pracownik tymczasowy tracący zatrudnienie podczas choroby,
- pracownik wykonujący pracę w domu,
- pracownica, która zachorowała w związku z ciążą lub porodem,
- dawca narządu, w wyniku czego jest on tymczasowo niezdolny do pracy,
- praktykanci, jeśli są oni wynagradzani za swoją pracę.

Od czego zależy wysokość zasiłku?

Wysokość zasiłku chorobowego wynosi co najmniej 70 proc. dziennej stawki wynagrodzenia pracownika. Stawka ta jest uśrednioną kwotą z całego roku poprzedzającego chorobę.

Świadczenie można pobierać przez dwa lata.

Choroba w czasie ciąży

Zasiłek chorobowy dla pracownicy w ciąży kończy się na sześć tygodni przed datą narodzin dziecka. Od tego momentu przyznawane są zasiłki związane z ciążą i macierzyństwem (przez następne 16 tygodni).

Jeśli po tym okresie matka nadal jest chora, ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego. W przypadku, gdy choroba po porodzie jest inna od tej w czasie ciąży, zasiłek chorobowy może być wypłacany przez 2 lata.

Wyjazdy w czasie pobierania zasiłku

Jeśli osoba, która otrzymuje zasiłek chorobowy, wyjeżdża na urlop w obrębie Holandii, musi poinformować o tym Instytut Świadczeń Pracowniczych (UWV).

Jeśli jest planowany wyjazd poza granice Holandii, należy zapytać UWV o zgodę. Instytut może określić, jak długo może trwać wyjazd, oraz wnieść wymóg złożenia wizyty lekarzowi w Holandii lub za granicą. Pod pewnymi warunkami możliwe jest także przebywanie na stałe poza Holandią w czasie pobierania zasiłku chorobowego.

1 person likes this post.

Skomentuj artykuł

Musisz być zalogowany aby komentować.