RSS Feed     Twitter     Facebook

Podatki i pomoc społeczna w Wielkiej Brytanii

Rozmiar czcionki:
Podatki i pomoc społeczna w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii osoby legalnie zatrudnione mają obowiązek płacenia podatków. Przed podjęciem pracy w Anglii warto przyjrzeć się bliżej tym zagadnieniom.

Obowiązek opodatkowania

Jeśli pracujesz w Anglii to od swoich zarobków masz obowiązek płacić podatki i ubezpieczenie społeczne. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy trwa dokładnie od 6 kwietnia do 5 kwietnia. W Anglii obowiązują trzy progi podatkowe: 10%, 22% i 40%. Zgodnie z obowiązującym systemem PAYE pracodawcy są odpowiedzialni za odejmowanie od wynagrodzeń należnych kwot podatku w momencie ich wypłaty. Inne podatki od dochodów łącznie z dochodami od kapitałów są rozliczane indywidualnie po zakończeniu roku podatkowego.

Dochody, które podlegają opodatkowaniu: zarobki, dochody z nieruchomości, chorobowe, podstawowa kwota świadczenia z tytułu macierzyństwa, świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, poza pierwszymi 28 tygodniami, emerytury, zasiłek dla bezrobotnych lub strajkowy, inne świadczenia opieki społecznej, dywidendy, zyski z polis ubezpieczeniowych, oprocentowanie lokat oszczędnościowych w bankach oraz kasach mieszkaniowych.

Dochody nie podlegające opodatkowaniu: zasiłki rodzinne, zasiłki na dzieci, zwolnienie z tytułu macierzyństwa, zasiłki mieszkaniowe, płatności z tytułu macierzyństwa, oprocentowanie lokat oszczędnościowych zwolnionych z podatku, świadczenia z tytułu niezdolności płatnych w pierwszych 28 tygodniach, niektóre obligacje, niektóre dywidendy, darowizny otrzymane od członków rodziny, wygrane w loterii i grach hazardowych.

Każda osoba, która jest objęta obowiązkiem podatkowym może skorzystać z możliwości odpisania od swoich dochodów kwoty wolnej od opodatkowania. W przypadku małżeństwa prawo do odpisania takiej kwoty wolnej od opodatkowania posiada zarówno żona, jak i mąż oraz razem jako małżeństwo. Wartość kwoty wolnej od opodatkowania jest odejmowana od całej kwoty dochodów przed opodatkowaniem. Ale w roku podatkowym od pewnej kwoty dochodu nie trzeba płacić podatku dochodowego tj. kwota wolna od podatku.

Kwoty wolne od opodatkowania:
- podstawowa to 5435 GBP,
- dla osób w wieku 65 – 74 lat to 9030 GBP,
- dla osób powyżej 75 lat to 9180 GBP,
- dla małżeństw, gdzie osoby urodzone są przed 06.04.1935 to 6535 GBP,
- dla małżeństw, gdzie osoby mają powyżej 75 lat to 6625 GBP,
- minimalna kwota dla małżeństw to 2540 GBP,
- dla osób niewidomych to 1800 GBP.

Pomoc społeczna, zasiłek

Zasiłki przysługują osobom, które przepracowały na pełnym etacie co najmniej 12 miesięcy:
- zasiłek dla osób o niskich dochodach,
- zasiłek dla osób poszukujących zatrudnienia,
- zasiłek dla osób o niskiej emeryturze,
- zasiłek mieszkaniowy,
- zasiłek na podatek lokalny.

Be the first to like.

Skomentuj artykuł

Musisz być zalogowany aby komentować.