RSS Feed     Twitter     Facebook

Nieobecność w pracy z powodu choroby

Rozmiar czcionki:
Nieobecność w pracy z powodu choroby

Oświadczenie własne o niezdolności do pracy

Do składania oświadczenia własnego masz prawo jako pracownik. Oznacza to, że pracodawcy nie musisz podłożyć zwolnienia lekarskiego, lecz sam zgłosić możesz niezdolność do pracy z powodu choroby.
Oświadczenie własne z reguły stosować można na okres 3 dni kalendarzowych. Zwolnienie lekarskie musisz przedłożyć po upływie 3 dni. W ciągu 12 miesięcy do czterech razy można przedłożyć oświadczenie własne.
Do przedłożenia oświadczenia własnego u danego pracodawcy uprawnienia nabywasz po 2 miesiącach pracy.
Przepisy dotyczące stosowania oświadczenia własnego są zróżnicowane. Skontaktuj się z pracodawcą, aby dowiedzieć się o tym, ja stosuje się je w w Twoim miejscu pracy.

Zwolnienie lekarskie

Jeśli choroba przeciągnie się powyżej dni objętych oświadczeniem własnym, musisz się skontaktować z lekarzem, aby otrzymać zwolnienie lekarskie. Lekarz na wymagany okres wyda zwolnienie lekarskie, o ile uważa to za konieczne.
Decyduje o tym, czy wydać całkowite zwolnienie (100%), czy też częściowe. Możesz otrzymać np. Zwolnienie 50% i pracować tylko 50% normalnego czasu pracy. Pracodawca musi sprawować nadzór w okresie zwolnienia oraz odpowiednio dostosować pracę. Można także rozważać zastosowanie innych środków zaradczych z NAV, w tym także aktywnego zwolnienia chorobowego.

Zasiłek chorobowy

Jeśli utracisz wynagrodzenie w wyniku choroby, może Ci przysługiwać zasiłek chorobowy. Głównym warunkiem otrzymania zasiłku jest 4 tygodniowy okres zatrudnienia poprzedzający dane zwolnienie z powodu niezdolności do pracy.
Maksymalnie na 52 tygodnie może być przyznany zasiłek chorobowy. Choroba musi być udokumentowana zwolnieniem lekarskim lub oświadczeniem własnym. Zasiłek chorobowy wypłacany jest od pierwszego dnia nieobecności w pracy spowodowanego chorobą. Twój pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy przez pierwsze 16 dni, następnie wypłaty przejmuje NAV norweski system ubezpieczeń społecznych.

1 person likes this post.

Skomentuj artykuł

Musisz być zalogowany aby komentować.