Zasiłek chorobowy w Anglii - Statutory Sick Pay (SSP)

Zasiłek chorobowy w Anglii - Statutory Sick Pay (SSP)

Statutory Sick Pay (SSP) to ustawowy zasiłek chorobowy w Wielkiej Brytanii. Pracodawcy w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej są zobowiązani do wypłaty zasiłku chorobowego pod warunkiem, że pracownik spełnia wszystkie określone warunki.
Komu przysługuje ustawowy zasiłek chorobowy w Anglii?

– Pracownikowi, który poinformował swojego pracodawcę o chorobie, zgodnie z terminem, który pracodawca wyznaczył. (Jeżeli nie ma wewnętrznych ustaleń w tej sprawie – pracownik musi poinformować o chorobie nie później niż do 7 dni od pierwszego dnia choroby).
– Pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę i który wykonywał pracę zgodną z kontraktem.
– Pracownikowi, który choruje co najmniej 4 dni z rzędu włączając w to weekendy określa się to mianem okresu niezdolności do pracy (period of incapacity for work – PIW).
– Jeżeli średnie tygodniowe zarobki pracownika są co najmniej na poziomie dolnego limitu zarobków na składkę ubezpieczenia społecznego NIC (co najmniej 97 GBP na tydzień, niezależnie od tego czy są oni zobowiązani do płacenia składek czy też nie).

Jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy w Anglii?

Zasiłek chorobowy SSP wypłacany jest przez okres maksymalnie 28 tygodni.

Jeżeli pracownik nie jest upoważniony do SSP, ale był niezdolny do pracy z powodu choroby przez co najmniej cztery dni z rzędu, to pracodawca powinien dostarczyć mu formularz SSP1, dzięki któremu pracownik będzie mógł ubiegać się o świadczenie Employment and Support Allowance (ESA).

Pierwsze 3 dni choroby kwalifikujące się do PIW określane są mianem dni oczekiwania (Waiting Days – WDs). Zasiłek wypłacany jest od 4 dnia choroby.

W przypadku kiedy pracownik wrócił do pracy i kolejny raz zachorował w ciągu 8 tygodni od zakończenia poprzedniego okresu niezdolności do pracy (period of incapacity for work – PIW), to okresy te są powiązane i liczone jako jeden okres choroby.

Kiedy pracodawca może przestać wypłacać zasiłek SSP?

– gdy pracownik nadal choruje, mimo że minęło już 28 tygodni;
– jeżeli łączny okres choroby pracownika wynosi 3 lata, nawet w przypadku gdy zasiłek chorobowy nie był wypłacany przez okres 28 tygodni;
– w przypadku kiedy zasiłek chorobowy miałby być wypłacany kobiecie otrzymującej zasiłek macierzyński lub dodatek macierzyński

Ile wynosi zasiłek chorobowy i jak jest wypłacany?

Zasiłek wypłacany jest od 4 dnia choroby. Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany w tym samym dniu, w którym pracownik zazwyczaj otrzymywał wynagrodzenie.

SSP jest wypłacany według stawek dziennych. Stawka SSP to 79.15 GBP za tydzień (dane 07.04.2010 – kwota ustalana ryczałtowo przez rząd).

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *