Dodatki możliwe do uzyskania na terenie Holandii

Dodatki możliwe do uzyskania na terenie Holandii

Osoby pracujące w Holandii mogą otrzymać różne dodatki, również osoby pracujące czasowo.Najbardziej popularne dodatki to:
dodatek mieszkaniowy – huurtoeslag,
dodatek zdrowotnych – zorgtoeslag,
dodatek na dziecko/dzieci – kindgebonden budget
i wiele innych.
Aby otrzymać dodatek należy najpierw sprawdzić czy faktycznie przysługuje nam dany dodatek. Obliczyć można na podstawie karty podatkowe (jaaropgave) lub odcinka wypłaty (salarisstrookje).
Pamiętajmy jednak iż wszystkie dodatki są dodatkami wypłacanymi zaliczkowo.

Co to oznacza?
Oznacza to, że urząd dokona obliczenia Twojego dochodu uzyskanego za cały rok i wyda decyzję końcową, z której będzie wynikać :
– że nic nie musisz zwracać nadpłaty za dany dodatek
albo:
– że urząd zwróci dla Ciebie wyrównanie dodatku
albo:
– że Ty będziesz musiał zwrócić nadpłatę danego dodatku.

W przypadku, gdybyś otrzymał informację, że musisz dokonać zwrotu nadpłaty danego dodatku, nie lekceważ tej sprawy. Przede wszystkim dobrze by było, abyś jeszcze raz zwrócił uwagę na fakt otrzymania dodatku za cały rok i fakt jaką kwotę masz ewentualnie zwrócić do urzędu. Czasami tak bywa, że urząd może pomylić się, więc w tym przypadku należałoby złożyć reklamację do urzędu.

Jeżeli jednak kwota zwrotu jest zgodna, zapłać jak najszybciej tę kwotę, gdyż urząd po wyznaczonym terminie, będzie doliczał osetki karne za zwłokę.

Można również zwrócić się do urzędu z prośbą o rozłożen ie danej kwoty zwrotu w systemie ratalnym.
Płacąc daną kwotę do urzędu ratalnie, należy wziąć pod uwagę fakt, iż w przypadku dokonywania płatności w systemie ratalnym z Polski, Twój bank będzie również doliczać prowizję za te czynności. Tak więc warto zapytać się w swoim banku w Polsce o wysokości prowizji. A może lepiej by było wpłacić tę kwotę jednorazowo?
Decyzja należy do Ciebie!

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *