Emerytura w Holandii

Emerytura w Holandii

Jeśli pracowałeś w Holandii i osiągnąłeś wiek emerytalny tj. 65 lat przysługuje Ci emerytura zależna od wysokości zgromadzonych środków w funduszu emerytalnym. Możemy wyróżnić dwa sposoby na otrzymywanie emerytury. Można wybrać tak, aby całe zgromadzone środki były wypłacane jako emerytura inaczej zwana rentą starczą, lub zdecydować, aby tylko część była tak wypłacana. Emerytura jest wtedy niższa, ale w wypadku śmierci Twojej żonie (mężowi) lub dzieciom przypada w udziale renta wdowia lub sieroca. W wypadku śmierci przed osiągnięciem wieku emerytalnego całość zgromadzonych środków jest wypłacana twoim spadkobiercom jako renta wdowia lub sieroca. W takim przypadku warto pamiętać, że mąż lub żona musi się zgodzić na wybór partnera, aby po jego śmierci renta była im wypłacana.
Osobną sprawą jest emerytura po powrocie do Polski, po jakimś czasie pracy w Holandii. Istnieje kilka rozwiązań. Najprostszym z nich jest poproszenie o wypłacenie wszystkich zgromadzonych środków w całości i jednorazowo. Wtedy z otrzymanymi pieniędzmi możemy zrobić wszystko, niestety istnieje tutaj ograniczenie kwotowe. Wypłaca się tylko kwoty poniżej pewnego poziomu i osoby pracujące w Holandii kilka lub kilkanaście lat z tego rozwiązania skorzystać nie mogą, ponieważ jest to dla nich nieopłacalne. Kwota graniczna co roku jest zmieniana.

Drugim rozwiązaniem jest przetransferowanie wszystkich zgromadzonych środków do polskiego funduszu emerytalnego, ale w ten sposób również odcinamy się od holenderskiego systemu emerytalnego. Aby to zrobić należy udać się do jednego z polskich funduszy emerytalnych (może jesteśmy już w jakimś zapisani) i zapytać o taką możliwość. Następnie należy poprosić holenderski fundusz o wystawienie dokumentu świadczącego o wysokości zgromadzonego dotychczas kapitału na koniec naszego zatrudnienia w Holandii i z takim dokumentem udać się do polskiego funduszu. Po przedstawieniu ich propozycji należy porównać ją z tym co oferuje holenderski fundusz i dokonać wyboru. Jeśli zdecydujemy się na transfer to występujemy do holenderskiego funduszu o transfer środków przy udziale polskiego funduszu i zostaje on wykonany.

Ostatnim wyborem jest pozostanie holenderskim emerytem i przekazanie swojemu funduszowi nowego adresu zamieszkania i numeru konta bankowego w Polsce. Ważne jest, aby na to konto mogły wpływać środki w Euro. Adres zamieszkania będzie potrzebny do ewentualnego kontaktu z nami. Na dzień dzisiejszy to rozwiązanie wydaje się być najrozsądniejsze, ponieważ w tej chwili emerytury holenderskie biją na głowę te z naszego ZUS-u.

Holenderski system emerytalny składa się podobnie jak w Polsce z trzech części. I filar to emerytura państwowa, II filar to fundusz emerytalny opłacany w większości przez pracodawcę i III filar to dobrowolne fundusze emerytalne opłacane przez pracownika. Ocenia się, że w Holandii emeryturę z II filara w 2020 roku będzie otrzymywało 92% emerytów. W roku 2004 emerytura wypłacana z państwowego systemu wynosiła od 630 do 1200 euro w zależności czy przysługują nam zasiłki, dodatki branżowe i czy mamy jeszcze partnera, czy jesteśmy samotni oraz czy posiadamy jeszcze dzieci poniżej 18 roku życia. Do tego trzeba oczywiście doliczyć drugą część z II filara. Jak widać, są to emerytury zdecydowanie konkurencyjne do naszych emerytur państwowych, gdzie dostaniemy takie same kwoty, ale w złotówkach.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *