Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Jeśli straciłeś pracę, a nie dojeżdżałeś co tydzień lub częściej ze stałego miejsca zamieszkania w Polsce do pracy w Holandii, możesz ubiegać się w Holandii o zasiłek dla bezrobotnych (tzw. WW), który przyznaje UWV. Warunkiem koniecznym jest pozostanie w Holandii i aktywne poszukiwanie pracy.
Zasiłek dla bezrobotnych jest przyznawany przez UWV. Przysługuje on każdemu kto przepracował przynajmniej 26 tygodni na terenie Holandii.

Wraz ze wzrostem stażu pracy zwiększa się też czas przez jaki przysługuje prawo do zasiłku. Jego wysokość jest zależna od zarobków, odpowiednio jest to 75% przez pierwsze dwa miesiące oraz 70% w kolejnych miesiącach. W celu otrzymania zasiłku należy zarejestrować się w lokalnym oddziale UWV.
Należy przygotować następujące dokumenty:
– paszport lub dowód osobisty,
– BNS numer (SOFI numer),
– polisa ubezpieczeniowa,
– dokumenty potwierdzające czas zatrudnienia w Holandii,
– dokumenty potwierdzające przebieg pracy w Polsce.

Na miejscu konieczne jest wypełnienie kilku formularzy, z których najważniejszy to formularz E 301. Trzeba również zadeklarować gotowość oraz chęć do znalezienia pracy. Urząd może dokonać kontroli czy dana osoba faktycznie aktywnie poszukuje zatrudnienia. Rejestracji w UWV należy dokonać w jak najszybszym terminie po utracie pracy. W przypadku wyjazdu do Polski należy zarejestrować się w polskim Urzędzie Pracy ponieważ możliwe jest zachowanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Holandii przez okres trzech miesięcy. W takim przypadku konieczne jest złożenie wniosku do UWV o wydanie formularza E 303.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *