Rozłąkowe w Irlandii

Rozłąkowe w Irlandii

Jest to wspólne rozliczanie się z partnerem fiskalnym, poprzez wspólne złożenie zeznania rocznego do irlandzkiego urzędu skarbowego. W Irlandii można rozliczyć się samodzielnie lub z partnerem podatkowym, którym najczęściej jest współmałżonek. Dzięki takiemu rozliczeniu korzysta się z ulgi podatkowej i osoba o niskich dochodach lub w ogóle ich nie posiadająca może otrzymać z takiego rozliczenia dodatkowe pieniądze.
Partnerem podatkowym (fiskalnym) staje się automatycznie współmałżonek, ale może też nim być, np. brat, siostra, rodzic, dziadkowie, konkubina z którą zamieszkuje się w wspólnym gospodarstwie domowym (przez okres minimum 6 miesięcy w danym roku podatkowym, zameldowanym pod tym samym adresem). Należy też wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe, czyli np. płacić za rachunki, ponosić koszty utrzymania domu. Jeśli Twoim partnerem finansowym ma być rodzic, to w roku poprzedzającym rok podatkowy musisz mieć ukończone 27 lat. Nie ma konieczności bycia zameldowanym pod jednym adresem w przypadku małżeństw. Ma to miejsce w przypadkach gdy:
– Osoby mają wspólne dziecko/dzieci, albo albo jeden z partnerów przysposobił dziecko drugiego partnera.
– Osoby są zarejestrowane w instytucji emerytalnej jako partnerzy fiskalni.
– Oboje są właścicielami wspólnej nieruchomości (domu, mieszkania, itp.).

Pieniądze „rozłąkowe mogą być wypłacone, gdyż część podatku i składki ubezpieczenia społecznego, które zostały pobrane pracownikowi od jego zarobków, podlega zwrotowi, a reszta pozostanie na koncie irlandzkiego urzędu skarbowego. Istotne jest ile taka osoba zarobiła w Irlandii i jakie całkowite zarobki ma partner fiskalny. Fakt, że partner fiskalny nie uzyskał żadnego dochodu w Irlandii, ani nigdy nie był w tym kraju, nie stanowi przeszkody.

Dodatkowym warunkiem jest wykazanie przed irlandzkim urzędem skarbowym całości dochodów uzyskanych zarówno w Irlandii jak i poza jej granicami (np. w Polsce) przez obojga partnerów.

O wypłacenie ogólnej zniżki podatkowej można się ubiegać do 5 lat wstecz, nawet jak już wcześniej rozliczyłeś się sam. Dla podkreślenia i jasności: pieniądze otrzymuje partner fiskalny.

Ze względu na dość długi czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy, który może wynosić nawet do 18 miesięcy (lub krócej), najbardziej opłaca się ubiegać o „rozłąkowe” osobom które podejmują pracę w Irlandii na dłuższy okres czasu (nie praca sezonowa) i tak jak wspomnieliśmy ich partner podatkowy osiąga bardzo niskie dochody, a najlepiej jak ich wcale nie ma.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *