Jak odzyskać podatek z Norwegii

Jak odzyskać podatek z Norwegii

Z Urzędem Skarbowym Polacy muszą rozliczyć się do 30 kwietnia. Jak zrobić to jeśli pracowaliśmy w Norwegii? Ile można odzyskać podatku?
Osoby osiągające dochód w Norwegii muszą rozliczać się w norweskim Urzędzie Podatkowym, niezależnie od tego, czy pracodawca był firmą norweską czy polską. Zeznanie podatkowe należy złożyć nawet w sytuacji jeśli podatek dochodowy jest w Polsce odprowadzany, a także w sytuacji kiedy nie został orzeczony obowiązek podatkowy w Norwegii.

Osoby, które pracowały w jednym roku w obydwu krajach np. trzy miesiące w Polsce, a później podjęły pracę w Norwegii i uzyskały dochody rozliczają się w dwóch państwach. W Norwegii jedynie rozliczamy dochód z Norwegi, natomiast w Polsce, dochód jaki osiągnęliśmy w Polsce oraz dodatkowo mamy obowiązek zgłosić do Urzędu Podatkowego w Polsce dochód uzyskany w Norwegii. Dochód ten nie będzie w Polsce ponownie opodatkowany, ale będzie miał wpływ na wielkość stopy procentowej, którą zostaną opodatkowane osiągnięte w Polsce dochody.

Głównym powodem korzystania z oferty znanych firm konsultingowych jest wieloletnie doświadczenie w branży, znajomość języka norweskiego i prawa podatkowego. Są oni w ciągłym kontakcie z norweskim Urzędem Podatkowym, co umożliwia im na bieżąco śledzenie zmiany w prawie podatkowym.

Bardzo obszerny jest temat odpisów od podatków, potrafią oni szczegółowo wybadać sytuację podatnika, aby móc z jak największą korzyścią dla klienta rozliczyć rok podatkowy.

Rozliczenia wykonywane przez osoby niekompetentne są w większości niekompletne i nie uwzględniają możliwie wszystkich odpisów. Klienci zgłaszają się wtedy do doświadczonych firm w celu dokonania odwołania i często okazuje się, że mogą na tym skorzystać.

Zeznania podatkowe składane są w większości droga elektroniczną, co wyklucza błędy typu brak daty czy podpisu. Automatycznie po złożeniu zeznania otrzymujemy potwierdzenie razem z numerem referencyjnym i datą złożenia.

Te osoby które nadal PIT składają w wersji papierowej, muszą oczywiście pamiętać o podpisie.

Osoby, które na własną rękę składają deklaracje podatkową, często dokonują odpisów do których formalnie nie mają prawa, nie dostarczają właściwej dokumentacji lub źle obliczają kwoty, które można by odjąć od podstawy opodatkowania.

Generalnie rzecz biorąc, tracimy na błędnie wykonanym rozliczeniu podatkowym, gdyż błędnie wyliczone odpisy urząd skarbowy odrzuca.

Największe ulgi na podatku może mieć osoba która posiada więzi rodzinne lub osobiste w kraju pochodzenia (np. samodzielne mieszkanie). Spełniając te warunki możemy obliczyć koszty podróży (kilometry między Polską, a Norwegią), diety (jest określona stawka na każdy dzień pobytu) i koszty wynajmu mieszkania w Norwegii. Odpisy te są bardzo korzystne dla podatników.

10% odpis standardowy również cieszy się popularnością, z którego w Norwegii korzystać mogą obcokrajowcy przez pierwsze 2 lata pracy. W niektórych sytuacjach 10% odpis przechodzi również na 3 rok pracy.

Z innych odpisów także korzystna jest 2 klasa podatkowa dla osób samotnie wychowujących dziecko lub współmałżonków, która gwarantuje do zwrotu kilka tysięcy więcej podatku.

Zeznania podatkowe złożyć należy do 30 kwietnia ale Urząd Podatkowy dla spóźnialskich daje możliwość składania do 31 maja rozliczeń elektronicznie bez żadnych konsekwencji dla podatnika.

W przypadku rozliczenia zeznania podatkowego w danym roku przeliczamy walutę według średniego kursu rocznego, który podawany jest przez Bank Norweski (np. przeliczenie kosztów biletów za zeszły rok).
W przypadku podatku, opłata musi być uiszczona wyłącznie w koronach norweskich więc pod uwagę będzie brany kurs waluty w dniu dokonania płatności.

W przypadku nie złożenia zeznania podatkowego urząd automatycznie rozlicza podatnika, bez żadnych odpisów. Natomiast zeznanie podatkowe z centralnego urzędu skarbowego do spraw cudzoziemców musi być złożone, gdyż niestety nie ma możliwości automatycznego rozliczenia przez urząd skarbowy.

Rozliczenie podatku przychodzi w czerwcu albo w październiku. Urząd podatkowy decyduje o terminie, a nie firma pośrednicząca w rozliczeniu. Również termin złożenia zeznania nie ma na to wpływu. Rozliczenie z Centralnego Urzędu Podatkowego do spraw Cudzoziemców jest wysyłane z reguły w październiku, ale niestety dość powszechnie zdarzają się nawet kilkumiesięczne opóźnienia.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *